Finał Pucharu Świata

22.08.2014 / Mateusz Polaczyk / Kajakarstwo

Ostatnia runda Pucharu Świata w tym sezonie odbyła się w Niemieckim Augsburg.  Mekka slalomu kajakowego po drugiej strony Odry.

Mała lekcja historii na początek

Pierwszy całkowicie sztuczny tor kajakowy na świecie,  został wybudowany na Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972 r. Zawody te zostały niemal całkowicie zdominowane przez gospodarzy, wywalczyli 9 z 12 medali! Od tamtej pory można śmiało powiedzieć że Augsburg i popularny EISKANAL na stałe wpisał się w kajakowy kalendarz. Dotychczas rozegrano tam 3-x  Mistrzostwa Świata, 2-x Mistrzostwa Europy i  21 edycji Pucharu Świata.  Co roku rozgrywają się na torze kwalifikacje do reprezentacji Niemiec.

monachium 1972

cytotec philippines

WP_20140814_09_46_08_Pro

Początki kajaków w Augsburgu…

Osobiście nie przepadam z tym torem z kilku powodów, bardzo wąsko, woda na górnym odcinku jest bardzo zmienna, malutkie cofki, nigdzie nie da się podpłynąć więc trzeba non-stop wysiadać z kajaka by powtórzyć dany element, zdradziecka woda która z brzegu wygląda na banalną.  Obiekt ma też swoje plusy, przed wszystkim masa zieleni więc można w czasie zawodów rozłożyć się na trawce i oglądać zawody z cienia, świetny kanał do rozgrzewki  i treningów dodatkowych, bliskość parku gdzie można pobiegać, dobra i tania restauracja przy torze, masa kibiców na każdych zawodach.  O dziwo to własnie z Augsburgu pierwszy raz załapałem się do finałowej 10 Pucharu Świata.

WP_20140817_15_17_11_Pro

online WP_20140813_13_10_06_Pro

 Zawody

http://iraqitradeunions.org/?p=9646  Jako że to ostatni puchar zjechała się niezła paka, do ścigania wrócił Vavra Hradilek który leczył kontuzję z początku sezonu. Na starcie blisko 300 zawodników i zawodniczek z ponad 40 krajów.  Dla sporej części test generalny i ostatnie poważne zwody przed Deep Creek.  Również walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapowiadała się emocjonująco,  w K1M prowadził Hannes Aigner, K1W Corinna Kuhnle, C1M Michał Martikan, a w C2 Peter i Ladislav SkantarPonieważ za finałowy zawody przyznawano podwójne punkty sporo mogło się zmienić w razie potknięcia dotychczasowych liderów.
Order

Piątkowe kwalifikację zakończyłem na 20 miejscu z 73 kajakarzy. Bezpieczny awans przy przyzwoitym przejeździe. Trzy sekundowa strata w czasie do zwycięzcy kwalifikacji Mathieu Biazizzo z Francji. Od 1 do 40 zawodnika 6,37 sek, a aż 16 zawodników zmieściło się w 1 sekundzie! Najlepiej z naszych kajakarzy wypadł Rafał 6 lotaka, online Purchase Darek Popiela 28 miejsce.

kwalifikacje

Półfinałowa walka rozpoczęła się na dobre, jeszcze w czasie rozgrzewki usłyszałem że świetny przejazd zaliczył Sebasien Combot (FRA), a rywale mają problem ze zbliżeniem się do jego wyniku, ostatecznie Seb wygrał półfinał. Ruszają do swojego przejazdu czułem się bardzo pewnie, górny odcinek trasy wykonany zgodnie z planem, ba uzyskałem nawet najlepszy czas do pierwszego podjazdu.

WP_20140816_11_44_22_Pro

Dalsza jazda dostarczała mi co raz większej przyjemności, przeważnie gdy przejazd idzie po naszej myśli zmęczenie nie odgrywa znaczącej roli, wydaje się że mamy dużo miejsca na każdy ruch, kontrolujemy sytuację  na trasie i delektujemy się kolejnymi elementami. Jedynie do bramki nr 18 mogę się przyczepić ponieważ za bardzo zwolniłem przed najazdem na „eso” i brakowało mi energii w kajaku by wyrwać natychmiast do przodu.

Przepłynąłem linię mety i niemal pierwsze co usłyszałem to spikera który mówi że mam 2 sek kary za dotknięcie bramki, co!!?? Gdzie niby skoro wszędzie miałem kilometrowy zapas? W myślach się biję, może na 18 przy wyjściu zahaczyłem plecami i nawet nie poczułem, dzień wcześniej sporo osób tak łapało pkt. Po wyjściu na brzeg nasz szef przekazał mi że sędzia dopatrzył się błędu na 10 bramce, (48 sek nagrania) wiem że pokonałem ją czysto, wjechałem przodem w światło bramki, a zwrot do podjazdu wykonałem za bramką więc niby czym trąciłem palik?  Nie pozostało nic innego jak złożyć oficjalne zapytanie. Po paru minutach Jarek powrócił z biura protestów, główny sędzia przejrzał ponownie wideo z mojego przejazd. Stwierdził że nie może zmienić decyzji,  nie jest na 100% pewien czy było czysto i decyzja pozostaje bez zmian, to nic że w razie wątpliwości rozważa się wniosek na korzyść zawodnika. Nici z finału. Zawody zakończyłem na 15 miejscu, a mogło być 7 i walka w finale. Do top 10 nie awansował dotychczasowy lider PŚ Hannes Aigner i wszystko miało się rozegrać między Vitem Prindisem i Sebastianem Schubertem. Ostatecznie Schubert wygrał zawody oraz klasyfikację generalną PŚ przed Prindisem i Aignerem.

AdobePhotoshopExpress_351fcbb57cf44c70804bdf9b6c649995

W klasyfikacji generalnej zająłem 22 miejsce. Po dobrym początku i 3 miejscu w Londynie pogrzebałem swoje szanse, pierw w Tacen gdzie odpiął mi się fartuch i nie ukończyłem przejazdu, kolejno w Pradze gdzie zainkasowałem 100 sek kary, z Hiszpanii zrezygnowałem ponieważ rozpoczęliśmy już przygotowania do Mistrzostwa Świata i nie było sensu przerywać świeżo rozpoczętego cyklu treningowego. Augsburg jak wyżej. Cieszy pozycja w ICF RANKING gdzie zajmuję 4 lokatę za niemieckim trio Schubert, Aigner, Doerfler.

ICF ranking

Na deser oczywiście konkurencja drużynowa. Prawdopodobnie nasz najlepszy dotychczas, szkoda pkt karnych ale 5 miejsce  uważam za dobry wynik.

Zawody BOATER CROSS  na zakończenie startów w Augsburgu, 1500 euro padło łupem Michała Smolenia z USA, który pokonał w finale mistrza świata w kajakarstwie ekstremalnym Sama Suttona.

http://www.br.de/mediathek/video/sendungen/sport-in-der-abendschau/boater-cross-wild-west-im-wildwasser-100.html

Przygotowania do MŚ wchodzą w decydującą fazę, jeszcze ponad dwa tygodnie w kraju i 7 września wylatujemy do USA szlifować formę przed startami.    AdobePhotoshopExpress_95d2c261e7ad40168cadf8d778272380DSC00329 WP_20140817_14_51_41_Pro    finał WP_20140817_10_41_19_Pro WP_20140817_10_48_18_Pro  otwarcie zawodów Order

 

  http://www.localesenalgeciras.com/?p=7205